top of page
Szukaj

Restrukturyzacja jako szansa na rozwój przedsiębiorstwa

Zaktualizowano: 10 gru 2022

Restrukturyzacja to proces naprawczy, dzięki któremu zagrożone upadłością przedsiębiorstwo ma szansę przetrwać, a nawet złapać wiatr w żagle i się rozwinąć. Zakłada ono oddłużenie przedsiębiorcy poprzez wprowadzenie niezbędnych zmian w strukturze gospodarczej firmy. Dzięki nim przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało wydajniej i zostanie uratowane przed kłopotami, odzyskując płynność finansową. Wiele firm w naszym kraju wymaga podjęcia działań restrukturyzacyjnych, gdyż za późno reagują na aktualne problemy finansowe lub są nieodpowiednio finansowane.

Jak działa restrukturyzacja?

Podstawowym celem restrukturyzacji jest odzyskanie przez dłużnika czasu, pieniędzy oraz zaufania. Wierzyciele czekający na zapłatę często rozpoczynają windykację należności albo nawet postępowanie egzekucyjne. Jeżeli zadłużony przedsiębiorca zdecyduje się na rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego, już na etapie jego otwarcia wszystkie egzekucje zostaną wstrzymane, a nowe nie będą mogły być rozpoczynane. W ten sposób odzyskuje się czas potrzebny na zaplanowanie, a następnie wdrożenie działań naprawczych.

Dzięki pomocy doradcy restrukturyzacyjnego zadłużeni przedsiębiorcy odzyskują zaufanie w oczach swoich wierzycieli. Taki fachowiec przygotuje dokładny plan spłat wierzytelności oparty na dogłębnej analizie możliwości firmy. Wierzyciele, którzy po wielomiesięcznych opóźnieniach w spłatach zobowiązań są zniecierpliwieni, zyskują pewność, że zaproponowane przez doradcę warunki spłaty zadłużenia są wiarygodne i mają pokrycie w rzeczywistości.

Kolejnym celem restrukturyzacji jest odzyskanie płynności finansowej. Czasem wystarczy na kilka miesięcy wstrzymać egzekucje i spłaty długów. Często jednak trzeba dodatkowo podjąć działania dezinwestycyjne. Są to działania, których celem jest poprawa sytuacji firmy dzięki zmianom w jej majątku oraz własności. Jedną z możliwości jest uzyskanie finansowania zabezpieczonego na majątku. Kolejną może być sprzedaż zbędnych aktywów.

Dlaczego warto zdecydować się na restrukturyzację?

Restrukturyzacja to doskonała metoda ochrony działalności operacyjnej firmy. Otwarte postępowanie chroni przedsiębiorstwo przed wypowiedzeniem przez banki umów kredytowych, a także wierzycieli przed niekontrolowaną wyprzedażą majątku dłużnika. Podczas restrukturyzacji przedsiębiorstwo znajduje się pod ochroną sądową, dzięki czemu możliwy jest powrót do normalnej działalności. Żeby jednak restrukturyzacja przyniosła pożądane efekty, nie należy czekać z podjęciem decyzji o jej podjęciu. Im szybciej firma zdecyduje się na rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego, tym większe są szanse na uratowanie jej przed upadłością oraz dalszy rozwój.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page