top of page
Szukaj

Na co zwracać uwagę przy ubezpieczaniu domu?

Zaktualizowano: 12 lis 2022

Ubezpieczenie domu to inwestycja, dzięki której w razie nieszczęśliwych wypadków szybko odzyskasz stabilność finansową i wrócisz do normalnego funkcjonowania. Polisa ubezpieczeniowa gwarantuje Ci bowiem wypłatę rekompensaty finansowej za szkody spowodowane na skutek różnych zdarzeń losowych. Dzięki niej będziesz mógł pokryć koszty wszystkich niezbędnych napraw, które doprowadzą Twój dom do stanu sprzed nieszczęśliwego zdarzenia.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom?

Nikt nie potrafi przewidzieć, co się wydarzy. W każdej chwili Twój dom mogą dotknąć klęski żywiołowe (np. powódź lub pożar). Może też dojść w nim do takich nieszczęśliwych zdarzeń jak np.: eksplozja, zalanie, zwarcie elektryczne czy uderzenie pioruna. Podczas Twojej nieobecności mogą włamać się do niego złodzieje i ukraść cenne rzeczy albo ktoś może dopuścić się jego dewastacji (np. pokryć elewację graffiti). Gdy dojdzie do któregoś z takich zdarzeń, warto mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. Celem ubezpieczenia domu jest zrekompensowanie szkód finansowych, które powstały na skutek tych zdarzeń. Polisa tego typu oprócz domu może również objąć:

• pomieszczenia przynależne do domu (np. piwnicę czy garaż), • ruchomości, które się w nim znajdują (np. meble, sprzęty AGD i RTV, biżuteria, pieniądze, a nawet zwierzęta domowe), • budynki znajdujące się na terenie posesji (np. budynki gospodarcze), • elementy małej architektury (np. kolektory słoneczne, podjazdy czy ogrodzenia).

Rekompensata finansowa nie może nigdy przekroczyć realnej wartości strat, które poniosłeś na skutek nieszczęśliwego zdarzenia. Jej maksymalna wysokość obliczana jest na podstawie realnej wartości ubezpieczanego mienia.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie domu?

Wybierając ubezpieczenie domu, zwróć uwagę na:

1. Zakres ochrony Może być on podstawowy lub rozszerzony. Ten drugi chroni nieruchomość przed bardzo różnymi zagrożeniami, polisa podstawowa chroni zazwyczaj przed: zalaniem, pożarem, uderzeniem pioruna, śniegiem, gradem, wiatrem i upadkiem drzew czy masztów.

2. Sumy ubezpieczenia To właśnie od nich zależy, ile zostanie Ci wypłacone przez ubezpieczyciela w ramach odszkodowania. Są one wyliczane na podstawie realnej wartości nieruchomości i nie mogą jej przekroczyć.

3. Limity odpowiedzialności Limity odpowiedzialności informują Cię o tym, ile razy w skali roku ubezpieczyciel może pokryć koszty napraw. Są w nich również podane maksymalne jednorazowe kwoty takich rekompensat.

4. Wyłączenie odpowiedzialności Są to wszystkie zdarzenia, których dana polisa nie obejmuje. Za ich skutki ubezpieczyciel nie wypłaci Ci więc rekompensaty.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page