top of page
Szukaj

Kredyt na rozwój firmy - czy to dobry pomysł?

Zaktualizowano: 28 lut 2022

Każda firma potrzebuje zastrzyku finansowego, aby móc się rozwijać. Bez odpowiednich funduszy nie można bowiem podejmować nowych kroków inwestycyjnych, które są motorem napędzającym każdy biznes. Zaciągnięcie kredytu to w wielu przypadkach doskonały sposób na rozkręcenie firmy. Wielką zaletą kredytów jest ciągła dostępność, łatwość ich zdobycia oraz duża swoboda, jaką dają przedsiębiorcom.

Kiedy warto wziąć kredyt na firmę?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być zawsze podejmowana całkowicie świadomie, po dokładnym przeanalizowaniu obecnej sytuacji firmy, a nie pod wpływem chwilowych emocji albo przeczuć. Dobrze przemyślany kredyt może dodać firmie skrzydeł i zapewnić jej rozwój, który będzie miał bezpośrednie przełożenie na obroty. Zobowiązanie wobec banku w formie kredytu jest korzystnym rozwiązaniem, jeżeli właściciel firmy zaciąga go, dokładnie wiedząc, na co zamierza przeznaczyć pozyskane w ten sposób środki. Kredyt wzięty na osiągnięcie konkretnych celów jest doskonałym sposobem na dodanie firmie rozpędu. Jego spłata nie powinna spędzać snu z powiek, gdyż będzie się on spłacać sam poprzez dodatkowe dochody, jakie będzie dzięki niemu generować przedsiębiorstwo.

Kredyt warto zaciągnąć, jeżeli zamierzasz wykorzystać go na inwestycje, które zwrócą się w najbliższej przyszłości. W przypadku firm remontowo-budowlanych może być to np. zakup niezbędnych maszyn czy narzędzi, bez których praca nie może być wykonana albo posuwa się zdecydowanie wolniej.

Innym rodzajem opłacalnych inwestycji jest kształcenie pracowników, którzy tworzą firmę. Podnoszenie ich kwalifikacji przynosi realne korzyści, gdyż dzięki większej wiedzy wykonują oni swoją pracę szybciej i wydajniej. Wzrost efektywności wykonywanej przez nich pracy nie tylko wpływa na większe dochody całej firmy, ale zwiększa też ich wewnętrzną motywację do pracy. Pracownicy z większą chęcią wypełniają swoje zawodowe obowiązki i stają się bardziej tolerancyjni i otwarci wobec swoich współpracowników oraz klientów.

Kredyt może okazać się też pomocny, gdy firma rozszerza swoją działalność i np. otwiera nowy punkt. Nowy sklep czy biuro nie będzie od pierwszego dnia przynosić zysków, dlatego kredyt może być świetnym sposobem na opłacenie czynszu w pierwszych kilku miesiącach działalności.

O czym należy pamiętać, biorąc kredyt na rozwój firmy?

Nigdy nie bierz kredytu na rozwój firmy bez dokładnego przeanalizowania sytuacji, w jakiej się ona aktualnie znajduje. Aby mieć pewność, że wzięcie kredytu to dobra decyzja, najlepiej jest prowadzić budżet firmowy. Dzięki niemu dowiesz się, czy przedsiębiorstwo wypracowuje zysk operacyjny. Tylko w takim wypadku wzięcie kredytu jest rozsądnym rozwiązaniem, które przyniesie firmie same korzyści. Zaciągaj kredyty na rozwój, a nie na podreperowanie trudnej sytuacji. Zobowiązanie tego typu nie jest dobrym sposobem na wyciągnięcie firmy z opresji, ale świetnym narzędziem na rozkręcenie biznesu i zwiększenie jego rentowności.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page