top of page
Szukaj

Kiedy leasing to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstwa?

Zaktualizowano: 10 lis 2021

Leasing to jedna z usług finansowania zakupów dla przedsiębiorców, która jest prostsza i tańsza od kredytów. Warto z niej skorzystać wtedy, gdy chcesz rozwijać firmę i zainwestować w nowoczesne urządzenia do pracy, lecz nie masz oszczędności lub szans na pożyczkę. W leasing możesz wziąć auto lub inny pojazd, sprzęt komputerowy i medyczny, maszyny rolnicze, budowlane czy produkcyjne.

Dlaczego leasing się opłaca?

Największą zaletą leasingu są korzyści finansowe. Dzięki tej usłudze wyposażysz firmę w niezbędny sprzęt przy minimalnym wkładzie kapitału własnego. Przy podpisaniu umowy leasingowej musisz jedynie wpłacić kwotę, która jest równa niewielkiej części wartości danej rzeczy. Resztę ceny przedmiotu będziesz spłacać w dogodnych ratach. Po wygaśnięciu umowy możesz wykupić leasingowany przedmiot, lecz nie jest to obowiązek. Metoda ochroni Cię przed utratą oszczędności lub wpadnięciem w długi spowodowane opóźnieniem w spłacie wysokiego kredytu. Ponadto usługa jest zazwyczaj tańsza niż zakup na raty. Nie obniży też Twojej zdolności kredytowej.

Wzięcie przedmiotu w leasing to także sposób na optymalizację kosztów prowadzenia firmy – do comiesięcznej raty możesz wliczyć podatek, koszty okresowych przeglądów sprzętu i inne wydatki operacyjne. Dodatkowo bardzo często firmy leasingowe zapewniają klientom szereg udogodnień, takich jak szybkie naprawy czy dostęp do urządzeń zastępczych. Co więcej, posiadanie nowoczesnego sprzętu wpłynie na jakość usług, jakie świadczy Twoja firma. W rezultacie grono Twoich zadowolonych klientów poszerzy się, a zyski przedsiębiorstwa będą stale wzrastać. Pamiętaj też, że ta forma finansowania biznesu jest bezpieczna, ponieważ reguły zawierania umów leasingowych są regulowane przez przepisy kodeksu cywilnego.

Leasing dla nowych firm

Korzystanie z leasingu ułatwia początkującym przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności. Nowe firmy nie mają ani wystarczającego kapitału, ani zdolności kredytowej, zatem brakuje im środków na zakup podstawowego sprzętu. Niestety w tej sytuacji uzyskanie leasingu nie jest proste, lecz możliwe. Gdy Twoja działalność funkcjonuje na rynku minimum 6 miesięcy, masz już przychody i historię finansową, więc bez problemu skorzystasz z usługi. Natomiast jeśli firma jest młodsza większość leasingodawców będzie oczekiwała od Ciebie dodatkowego zabezpieczenia poza wkładem własnym, np. hipoteki nieruchomości, poręczenia osoby prywatnej lub innego przedsiębiorstwa, gwarancji odkupu od dostawcy. Czasem trzeba też uiścić dodatkowe opłaty lub ponieść wyższą marżę. Zanim zdecydujesz się na leasing na takich warunkach, upewnij się, że wciąż jest to bardziej opłacalna opcja niż inne formy finansowania, np. kredyt gotówkowy na oświadczenie.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page