top of page
Szukaj

Kiedy faktoring się opłaca?

Zaktualizowano: 10 gru 2022

Faktoring to usługa finansowa, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród polskich przedsiębiorców. Często jest wykorzystywany jako alternatywa zwykłego kredytu, dodatkowe źródło finansowania albo sposób na zabezpieczenie płynności finansowej firmy.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa, która polega na przekazywaniu przez faktoranta (klienta) do faktora (firmy świadczącej usługi faktoringowe) wybranych faktur, zanim upłynie termin ich płatności. W momencie ich przekazania faktor wypłaca należne z tytułu tych faktur środki bezpośrednio na konto firmowe klienta. Gdy do tego dojdzie, kontrahent klienta zostaje powiadomiony o tym, iż musi dokonać płatności za owe faktury na konto faktora. Faktoringiem mogą być objęte zarówno faktury wystawione z tytułu sprzedaży towarów, jak i usług. Dzięki niemu przedsiębiorca od ręki dostaje pieniądze, które może przeznaczyć np. na kolejne inwestycje lub działania marketingowe czy rozwojowe.

Komu może przydać się faktoring?

Faktoring dla firm z Katowic i nie tylko to usługa, która jest polecana dla firm stosujących odroczone, długie terminy płatności i współpracujących na co dzień z kontrahentami, którzy nieterminowo opłacają faktury. To także atrakcyjna propozycja dla przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać płynność finansową lub zyskać dodatkowe źródło finansowania swojej działalności nieobarczone ryzykiem. Faktoring to idealne rozwiązanie dla firm, które pragną zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi.

Aby móc skorzystać z faktoringu, firma nie może mieć zagrożonej sytuacji finansowej lub popsutych relacji ze swoimi kontrahentami. Jeżeli tonie w długach albo grozi jej bankructwo, faktoring nie jest dla niej.

Kiedy skorzystać z faktoringu?

Oto sytuacje, w których faktoring jest szczególnie polecany:

1. Zapewnienie płynności finansowej firmie Faktoring umożliwia natychmiastowe pozyskanie środków z faktur z odroczonymi terminami płatności. Dzięki niemu nie czekasz na wypłatę pieniędzy, więc możesz je od razu inwestować lub przeznaczyć na spłatę najpilniejszych zobowiązań.

2. Współpracujesz ze stałą grupą kontrahentów Jeżeli firma ma stałych klientów, warto skorzystać z faktoringu. Dzięki niemu sytuacja finansowa ulegnie poprawie i będzie ją można na bieżąco kontrolować. W razie niewypłacalności kontrahentów płynność finansowa firmy nie będzie zagrożona.

3. Chcesz uzyskać kredyt, ale nie masz zdolności kredytowej Faktoring to dobre rozwiązanie, gdy firma potrzebuje środków finansowych, ale nie ma zdolności kredytowej ze względu na zbyt krótkie funkcjonowanie na rynku albo na brak odpowiednich zabezpieczeń.

4. Eksportujesz towary za granicę W handlu międzynarodowym ryzyko niewypłacalności kontrahentów jest wyższe, a w razie potrzeby windykacja należności przebiega wolniej i jest znacznie trudniejsza. Faktoring pomoże zredukować to ryzyko.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page