top of page
Szukaj

Jak skonsolidować kredyt i kiedy warto to zrobić?

Zaktualizowano: 30 mar 2022

Konsolidacja kredytów to, innymi słowy, połączenie ich czy zespojenie ze sobą. Jeżeli masz kilka kredytów lub pożyczek do spłacania i gubisz się w gąszczu terminów spłat oraz wysokościach konkretnych zadłużeń, to skonsolidowanie ich, może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Dzięki połączeniu wielu zadłużeń w jedno będziesz płacił tylko jedną ratę o stałej wysokości raz w miesiącu, a więc o wiele łatwiej będzie dopilnować terminu spłaty.

Czym jest i jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy stworzony specjalnie po to, abyś mógł wygodnie i terminowo spłacać bieżące zadłużenia różnego rodzaju (np. kredyty gotówkowe, hipoteczne czy zadłużenie karty kredytowej), nie narażając się na przykre konsekwencje opóźnienia w opłatach. Skonsolidowanie wielu zobowiązań wiąże się z ujednoliceniem oprocentowania oraz połączeniem terminu spłat. Zaciągając kredyt konsolidacyjny, pozyskasz więc środki na spłatę rat różnych bieżących kredytów i pożyczek. Kilka osobnych zobowiązań zostanie zatem zastąpionych jednym, którego rata będzie niższa niż suma dotychczas posiadanych rat, a także dostosowana do Twojej aktualnej sytuacji finansowej. Obniżenie raty jest możliwe, ponieważ wydłużeniu ulega okres kredytowania, a oprocentowanie zostaje zmniejszone.

Kredyt konsolidacyjny nie oznacza zmniejszenia samych zobowiązań, które musisz spłacić, ale umożliwia ustalenie jednej niższej raty miesięcznej, którą będziesz w stanie zaakceptować bez nadmiernego nadwyrężania swojego domowego budżetu. W rezultacie będziesz płacić jedną, niższą ratę, ale przez dłuższy okres, dzięki czemu spłacisz całe swoje zadłużenie w przyjaźniejszej dla Twojego portfela formie. Kwota zaciągniętego kredytu konsolidacyjnego nigdy nie trafi bezpośrednio do Twoich rąk - będzie nią dysponował bank, który udzieli Ci konsolidacji, spłacając Twoje długi w różnych instytucjach.

Jakie rodzaje zadłużeń można skonsolidować?

Skonsolidować można różne typy zadłużeń. Są to np.: kredyty hipoteczne, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, raty zakupowe na sprzęt AGD czy RTV, zadłużenie na kartach kredytowych oraz debetowych. W niektórych przypadkach można nawet skonsolidować tzw. chwilówki, a więc cieszące się sporą popularnością pożyczki pozabankowe.

Kiedy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

O zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego warto pomyśleć w momencie, gdy jeszcze dajesz radę spłacać wszystkie swoje bieżące zadłużenia w terminie, ale są one dla Ciebie odczuwalnym obciążeniem, które zaczynasz postrzegać w kategorii kłopotu. Pamiętaj, że wystarczy spóźnić się ze spłatą jednego z zadłużeń ponad 30 dni, aby rozpoczęła się Twoja negatywna historia w Biurze Informacji Kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny to również doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie jesteś w stanie sprawować kontroli nad wieloma spłatami, z których każda ma inny termin oraz wysokość. Posiadając wiele zadłużeń, można się łatwo pogubić, gdyż plan spłat jest na tyle skomplikowany, iż jego terminowa realizacja może nastręczać poważnych problemów organizacyjnych. W takich przypadkach kredyt konsolidacyjny uporządkuje i ułatwi Ci terminowe wywiązywanie się z Twoich bieżących zobowiązań.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page