top of page
Szukaj

Jak rozliczać leasing samochodów?

Leasing staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularną formą finansowania samochodów w przedsiębiorstwach. Aby móc go zaciągnąć, wystarczy prowadzić działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej branży się działa. Przedsiębiorca wypożycza potrzebny mu pojazd od firmy leasingowej na uzgodnionych wcześniej i zaakceptowanych przez obie strony warunkach.

Czym charakteryzuje się leasing operacyjny?

Wśród polskich przedsiębiorców największą popularnością cieszy się leasing operacyjny. Jest to rodzaj usługi, która polega na wypożyczaniu samochodu przez przedsiębiorcę od leasingodawcy (strony finansującej), który jest jego właścicielem. Leasingobiorca wpłaca jednorazową opłatę wstępną, a później pokrywa comiesięczne raty leasingowe przez określony w umowie czas. Na podstawie uiszczanych regularnie rat leasingobiorca może korzystać ze środka trwałego, czyli samochodu, zakupionego przez leasingodawcę. Po upływie tego okresu może wykupić leasingowane auto za określoną kwotę albo konkretny procent jego wartości. Otrzymywane przez przedsiębiorców co miesiąc faktury za raty leasingowe są podstawą do księgowania w kosztach.

Jaki jest limit ujmowania w kosztach podatkowych opłat leasingowych?

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym przedsiębiorcy korzystający z samochodów osobowych w firmie muszą zwracać uwagę na limit ujmowania w kosztach podatkowych opłat leasingowych. Jest on uzależniony od rodzaju auta, które wzięte jest w leasing – 150 000 zł dla samochodów spalinowych i 225 000 dla samochodów elektrycznych.

Jak rozliczane są koszty eksploatacyjne?

Jeżeli leasingowany samochód jest wykorzystywany zarówno służbowo, jak i prywatnie, to wszystkie koszty eksploatacyjne (np. paliwo, naprawy czy serwis) są zaliczane w 75% wartości do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku, gdy taki samochód jest wykorzystywany tylko do celów służbowych, podatnik musi prowadzić dokładną ewidencję jego przebiegu. Jeśli taka ewidencja nie jest prowadzona, to uznaje się, że auto jest wykorzystywane w prowadzonej działalności oraz prywatnie.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page