top of page
Szukaj

Dlaczego ceny mieszkań rosną?

W ostatnim roku wyraźnie widoczna stała się wzrostowa tendencja cen mieszkań. Według ekspertów średnie ceny nowych mieszkań osiągną już niedługo tak wysoki poziom, że niewielu potencjalnych nabywców będzie mogło sobie na nie pozwolić. Z tego powodu odnotowany został również spadek ich sprzedaży. Jak do tego doszło? Powodem jest samonakręcająca się spirala cen, która rozpoczęła się, ponieważ inwestorzy bali się, że ceny będą stale rosnąć, więc zaczęli na potęgę kupować mieszkania. Stworzony w ten sposób mieszkaniowy boom sprawił, że popyt gwałtownie się zwiększał, a wraz z nim wzrastały ceny.

Jakie są główne przyczyny stale rosnących cen mieszkań?

  1. Rosnący popyt na nowe mieszkania Popyt na nowe mieszkania jest ogromny, a wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze w Polsce jest wciąż duża grupa (liczona w milionach) młodych ludzi, którzy pragnąc się usamodzielnić i założyć rodziny, szuka dla siebie własnego lokum. Po drugie wśród Polaków cały czas dominuje przeświadczenie, że zakup własnego mieszkania jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem od jego wynajmu, co generuje duży ruch na rynku nieruchomości. Po trzecie w dobie rozkręcającej się wciąż inflacji wiele osób posiadających zgromadzone rezerwy kapitałowe, bojąc się utraty ich wartości, woli zainwestować je w zakup mieszkania, gdyż jest to pewna forma lokowania pieniędzy. Kolejną przyczyną rosnącego popytu na nowe mieszkania są tanie kredyty hipoteczne chętnie udzielane przez banki. Stopy procentowe są obecnie rekordowo niskie, a banki nie nakładają na kredytobiorców dużych ograniczeń, co skutkuje coraz większą liczbą zaciąganych kredytów jeszcze bardziej nakręcających popyt.

  2. Malejąca podaż Na rynku nieruchomości jest coraz mniej ofert sprzedaży nowych mieszkań, gdyż koszty ich wybudowania są coraz wyższe. Kurcząca się podaż w połączeniu ze wciąż rosnącym popytem na mieszkania sprawiają, że ich ceny stają się coraz wyższe.

  3. Coraz wyższe koszty budowy Budowa nieruchomości staje się coraz droższa. Obserwujemy obecnie drastyczny wzrost cen wszystkich materiałów budowlanych. Zjawisku temu sprzyja rozkręcająca się inflacja, jednak drożenie materiałów następuje od niej o wiele szybciej. Wzrastają również koszty energii, która jest niezbędna do realizacji wszystkich prac budowlanych, co bezpośrednio wpływa na wzrost kosztów budowy. Oprócz rosnących cen materiałów budowlanych rosną też ceny gruntów. Wpływ na to miała m.in. pandemia i związane z nią lockdowny, które sprawiły, że zamknięci w mieszkaniach ludzie na masową skalę zaczęli poszukiwać dla siebie własnego kawałka ziemi.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page