top of page
Szukaj

Czy pojazdy z leasingu można wykupić na własność?

Zaktualizowano: 4 sie 2022

Leasing pojazdów jest bardzo popularnym rozwiązaniem, z którego korzystają głównie przedsiębiorcy. W ten sposób finansują oni najczęściej firmową flotę. W ostatnich latach ta forma finansowania cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem również wśród klientów indywidualnych, ponieważ leasing samochodów jest atrakcyjną alternatywą dla kredytów. Leasing można wykorzystać więc, aby pozyskać pojazd do użytku firmowego, mieszanego lub prywatnego.

Na jakiej zasadzie działa leasing samochodu?

Leasing jest formą umowy pomiędzy leasingodawcą, czyli podmiotem finansującym jego zakup, a podmiotem z niego korzystającym, czyli leasingobiorcą. Leasingodawca jest prawowitym właścicielem samochodu, zaś leasingobiorca korzysta z niego na zasadzie wypożyczenia, dlatego bywa również nazywany wypożyczającym. Leasingowany pojazd jest więc wydzierżawiany na określony czas przez leasingobiorcę od leasingodawcy. W zamian za możliwość korzystania z niego leasingobiorca musi płacić leasingodawcy comiesięczne raty, których wysokość jest określona w zawieranej między nimi umowie.

Dlaczego korzystanie z leasingu to opłacalne rozwiązanie?

Leasingowanie pojazdów niesie za sobą sporo korzyści. Najważniejsze jest to, że leasing samochodu można otrzymać bardzo łatwo i szybko. W przypadku tej formy finansowania zdolność kredytowa leasingobiorcy nie jest tak wnikliwie sprawdzana, jak przy ubieganiu się o kredyt. Formalności związane z tą usługą są sprowadzone do niezbędnego minimum, więc nie trzeba się ich obawiać, a czas oczekiwania na decyzję jest bardzo krótki. Ważnym atutem leasingu jest także fakt, iż nie obciąża on tak bardzo zdolności kredytowej jak np. pożyczka czy kredyt inwestycyjny.

Kolejną zaletą leasingu są jego niskie koszty. Leasingowane samochody są zwolnione z podatku PCC oraz akcyzy samochodowej. Istotne są również ulgi podatkowe – firma leasingująca samochód w formie leasingu operacyjnego może zaliczyć część odsetkową i kapitałową rat leasingowych, opłatę wstępną oraz wykup pojazdu po upływie okresu umowy do kosztów pozyskania przychodu. Jeżeli korzysta z leasingu finansowego, może odliczyć tylko część odsetkową rat.

Wykup leasingowanego pojazdu

Leasingowane pojazdy można wykupić na własność po zakończeniu umowy leasingowej. Jest to bardzo korzystna oferta, gdyż takie samochody sprzedawane są poniżej wartości rynkowej. Niestety zmiany, które zostały wprowadzone w życie wraz z Polskim Ładem w 2022 roku, spowodowały powstanie problemów związanych z wykupem i późniejszą odsprzedażą leasingowanych pojazdów. Wykup prywatny (czyli bezpośrednio do majątku prywatnego przedsiębiorcy, osoby fizycznej prowadzącej działalność albo wspólników spółek cywilnych) jest nadal możliwy, ale powstał obowiązek wykazania przychodu z działalności, jeśli sprzedaż pojazdu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego następuje w ciągu 6 lat.

Przed styczniem 2022 roku osoby fizyczne prowadzące działalność albo wspólnicy w spółkach cywilnych nie byli zobowiązani do wprowadzania do działalności samochodu osobowego wykupionego z leasingu. Takie rozwiązanie umożliwiało sprzedaż takiego auta po upływie 6 miesięcy od wykupu na umowę kupna-sprzedaży i uniknięcie płacenia podatku. Dzięki ustalanej w umowie symbolicznej kwocie wykupu można było zapłacić minimalny podatek naliczany od kosztów wykupu.

Obecnie podatek ten naliczany jest już od wartości rynkowej wykupywanego samochodu. Dalsza odsprzedaż takiego pojazdu jest opodatkowana przez okres 5 lat po roku od wykupu, a nie, jak to było wcześniej, przez okres 6 miesięcy. Aby uniknąć płacenia podatku po wykupie i odsprzedaży pojazdu, można jednak skorzystać z darowizny. Przedsiębiorca po prywatnym wykupie musi obdarować nim wybranego członka najbliższej rodziny. Osoba obdarowana może następnie sprzedaż samochód na umowę kupna-sprzedaży już po 6 miesiącach po miesiącu otrzymania darowizny bez obowiązku płacenia podatku.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page