top of page
Szukaj

Czy pandemia koronawirusa uderzyła w rynek nieruchomości?

Zaktualizowano: 17 lis 2021

Pandemia koronawirusa jako zjawisko o charakterze globalnym uderzyła we wszystkie sektory gospodarki, nie pomijając rynku nieruchomości. Następujące po sobie lockdowny, cięcia budżetowe w wielu przedsiębiorstwach, zwolnienia lub obowiązkowe ograniczanie czasu pracy pracowników, limity obsługiwanych klientów w sklepach, ograniczenia w funkcjonowaniu wszystkich miejsc, gdzie skupiają się duże grupy ludzi, odbiły swoje piętno na codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, wymuszając zmianę ich trybu życia, a także inicjując wielkie zmiany ekonomiczne. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób pandemia wpłynęła na rynek nieruchomości, jesteś w dobrym miejscu!

Jak rynek nieruchomości radzi sobie w czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa wywołała ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Jego efekty odczuwamy codziennie we własnym portfelu. Rynek nieruchomości jest w tym wypadku jednym z nielicznych wyjątków, gdyż radzi sobie całkiem nieźle. Kryzys wywołany przez pandemię nie tylko nie spowodował spadku cen nieruchomości, ale wręcz odwrotnie sprawił, że wzrosły one średnio o około 8-9% za m2. Zjawisko to jest najwyraźniej widoczne w dużych polskich miastach.

Z danych statystycznych wynika, iż w wyniku pandemii coraz mniej inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych (np. na wynajem), ale wciąż nie słabnie zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości na potrzeby własne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż tego typu inwestycje są jednymi z najbezpieczniejszych w obecnych niepewnych czasach. Zakup nieruchomości to doskonały sposób na bezpieczne ulokowanie nadwyżek kapitału, który z czasem nie straci na wartości, a może jedynie na niej zyskać. Mniejsze zainteresowanie zakupem mieszkań na wynajem wynika z mniejszego zainteresowania samym wynajmem. Taka sytuacja została spowodowana m.in. przez zamknięcie uczelni i przejście na naukę zdalną, czasowe zamknięcie granic państwowych, ograniczenia w przemieszczaniu się, a także chwilowe zamknięcie, a następnie ograniczenie branży turystycznej.

Co czeka rynek nieruchomości w najbliższym czasie?

Prognozy dotyczące sytuacji rynku nieruchomości na najbliższy czas są optymistyczne. Szczepienia na COVID-19 oraz przechorowanie tej choroby przez dużą część społeczeństwa sprawiają, że coraz większy procent populacji nabywa odporność na koronawirusa. Życie powoli będzie wracać do normy, co oznacza, że ponownie wzrosną ceny mieszkań na wynajem, gdyż ludzie zaczną wracać do pracy i nauki stacjonarnej. Zwiększony ruch wywołany przez podróże o charakterze turystycznym i zawodowym wpłynie na wzrost zainteresowania najmem krótkoterminowym.

Pandemia wpłynęła również na zmianę preferencji Polaków poszukujących dla siebie mieszkań lub domów. Większość ludzi, którzy zamierzają zakupić własne cztery kąty, zaczęła przykładać o wiele większą wagę do wygody, jaką mogą one zapewnić oraz ich metrażu. Coraz popularniejsze stają się więc duże mieszkania z balkonem, które w razie wejścia w życie kolejnych obostrzeń covidowych będą mogły zapewnić swoim domownikom odpowiedni komfort życia oraz pracy.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page