top of page
Szukaj

Co to jest faktoring?

Zaktualizowano: 4 lip 2022

Faktoring to ciesząca się coraz większą popularnością usługa finansowa. Polega ona na tym, że firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorstwa należności z tytułu sprzedaży towarów bądź usług. W ten sposób uzyskuje ono środki finansowe od razu po wystawieniu faktury. Dzięki temu przedsiębiorstwa nie są narażone na negatywne skutki opóźnień w płatnościach od swoich kontrahentów. Faktoring to skuteczne narzędzie zapobiegające powstawaniu zatorów płatniczych.

Na czym tak dokładnie polega faktoring?

Faktoring to usługa zapewniająca przedsiębiorstwom finansowanie prowadzonej działalności oraz poprawiająca ich płynność finansową. Świadczeniem faktoringu zajmuje się faktor, który wykupuje faktury od swoich klientów będących dostawcami towarów albo wykonawcami usług na rzecz swoich kontrahentów. W momencie przekazania faktur faktorowi finansuje on je, a więc wypłaca środki finansowe bezpośrednio na konto firmowe swojego klienta. Wypłata środków należących się klientowi z tytułu przekazanej faktorowi faktury następuje w ciągu 24 godzin od jej przekazania. Od tej chwili kontrahenci są zobligowani do zapłaty za faktury na konto faktora.

Kiedy warto zdecydować się na faktoring?

Faktoring to idealne rozwiązanie dla wszystkich firm, które pragną zwiększyć swoją sprzedaż, potrzebują dodatkowego źródła finansowania, nie mają zdolności kredytowej albo mają problemy z rozliczeniami ze swoimi kontrahentami. To także doskonałe narzędzie, jeżeli kontrahenci oczekują dłuższych terminów płatności. W ten sposób można ograniczyć ryzyko związane z opóźnieniem albo nawet brakiem zapłaty przez kontrahentów. Jest to zatem świetna propozycja dla firm, które szukają efektywnych i szybkich źródeł finansowania. Największymi zaletami tej usługi jest bezpieczeństwo transakcji oraz gwarancja zachowania płynności finansowej. Warto zdecydować się na faktoring, jeżeli firma stosuje odroczenia i długie terminy płatności, lub kiedy pragniesz zabezpieczyć ją przed zatorami płatniczymi.

Dla kogo przeznaczony jest faktoring?

Usługa faktoringu jest przeznaczona dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Mogą z niego korzystać spółki każdego rodzaju, a także właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, freelancerzy pracujący np. na umowę B2B oraz startupy. To doskonała propozycja dla nowych firm, które nie mogą wziąć przedmiotów w leasing ani nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać pożyczkę w banku. Dzięki środkom uzyskanym natychmiast z opłaconych przez faktora faktur można szybko zdobyć pieniądze niezbędne do zakupu różnych urządzeń i sprzętu. To także doskonały sposób, aby uniknąć opóźnień w spłatach zobowiązań, uzyskać środki niezbędne na pokrywanie aktualnych wydatków związanych z prowadzeniem działalności oraz wyeliminować problem narastających długów.

Faktoring to efektywna metoda umożliwiająca szczegółowe zaplanowanie budżetu oraz codziennych płatności w przedsiębiorstwie. To usługa zaadresowana nie tylko do dłużej istniejących na rynku firm, gdyż mogą z niej skorzystać nawet świeżo powstałe przedsiębiorstwa, dla których wiele źródeł finansowania jest jeszcze niedostępnych. Wykup faktur przez faktora można bowiem przeprowadzić nawet w pierwszym dniu działalności firmy.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page